20.01.2016 Jsme připraveni nekouřit?

Přitažlivost kouření je dána rituály s ním spojenými, archetypálním kouzlem založení a předávání ohně, magnetem zakázaného ovoce a rolí vstupenky do atraktivní sociální skupiny. Na záchodcích gymnasií se, s cigaretou kdykoli připravenou ke spláchnutí, vymýšlely a plánovaly akce studentské komunity a nekuřáci, jsouce bez obdobné komunikační platformy, byli z rozhodování vyloučeni. Sekretářka parfémovaná cigaretovým kouřem může být neocenitelným zdrojem informací o skutečných problémech instituce i účinným obousměrným informačním kanálem. Společné pronásledování sbližuje. Jenže když ptáčka lapají…
Cena, kterou platíme relativní příjemnosti kouření, je přespříliš vysoká a dveře klece závislosti se dají otevřít jen ztuha. Smrdíme, stonáme, předčasně umíráme, přicházíme o potěchu z vůní přírody, radost z chutí jídla a svobody svého konání. Obhájci práva na ničení vlastního zdraví vědomě potlačují fakt, že kuřáci, na rozdíl od jiných narkomanů, kladou na oltář své drogy i své okolí. Je pozoruhodné, jak bezohlední dokážou být jinak slušní lidé, osedlaní svojí závislostí.

Data o zásadní škodlivosti kouření a jeho negativních ekonomických dopadech jsou léta známá a diamantově tvrdá, přesto se odpovídající reakce dlouho nedostavovala. Pro pečovatelský stát, snící o poslušném stádu ov(b)čanů ochotně podstupujících pravidelnou střiž, jsou zdanitelné drogové závislosti vítaným a spolehlivým zdrojem příjmu, stejně jako nástrojem řízení. Kdo si hraje, nezlobí, a navíc poslušně vrací inflační peníze státu dříve, než by mohly inflaci vyvolat. Jenom „drogoví dealeři“ v trafikách přinášejí státní kase každoročně nějakých padesát miliard, věru pěkná sumička na přerozdělení. Z tohoto pohledu je celkem pochopitelné otálení při přijímání účinných opatření k eradikaci kouření a naopak vypouštění „bílých psíků“ bezzubých regulací.

Pokud opravdu chceme, aby se naši pravnuci s kouřením tabáku setkávali jen v krásné literatuře, pak nás čeká pět klíčových kroků. Opravdu citelné zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky, vytvoření kouřeprostých veřejných prostor, masivní šíření informací o dopadech kouření, zneviditelnění tabákových výrobků ve světě reklamy a médií, odpudivé balení cigaret a konečně snadná dostupnost pomocné ruky pro všechny, kteří se chtějí své závislosti zbavit. Na Malé Straně se aktuálně rodí, za těžkých porodních bolestí, zákon v duchu druhého klíčového kroku. Nechť jsou mu sudičky milosrdné.

newsletter Občan v síti č. 1/2016
20. 1. 2016