Sdružení Občan

28.05.2007 K čemu je nám eHealth

Není to tak dávno, co se rodina slov začínajících na E směstnala ve slovníku na jednu stránku a i přes zastoupení takových slovních celebrit, jakými jsou eRotika, eMentál či eMigrace, to s jejím růstovým potenciálem vypadalo bledě. Pak na scénu vstoupily informační a komunikační technologie a najednou je slov na E kolem nás plno. Posíláme eMaily, čteme eMagazíny, nakupujeme v eShopech, vzděláváme se eLearningem, a tak je nasnadě, že se nám o zdraví začíná starat eHealth.
To, co se ještě před deseti lety zdálo hudbou vzdálené budoucnosti spojené s vývěvou na peníze, se stává užitečným a rentabilním pomocníkem při řešení našich všedních problémů. Nepředstavitelně se zvýšila rychlost zpracování a přenosu dat, narostly kapacity jejich úložišť a dnešní úroveň informačních a komunikačních technologií (ICT) je natolik spolehlivá a bezpečná, že může dostát požadavkům zdravotnictví. Mám velmi silný dojem, že eInvaze do zdravotnictví nemůže skončit jinak než jejím úspěchem, a tak bychom se měli, jako správní Evropané, připravovat na výzvy, které s sebou přinese. Neb Evropa nic jiného než výzvy neřeší.

Zdravotnictví a všem kolem něj dávají současné ICT možnost nejen rychlého a spolehlivého přístupu k potřebným informacím, ale i nové informace získané ze současných dat. Když se trochu zasníme, není tak těžké si představit, jak v pohodlí domova vybíráme nejvhodnější typ zdravotního pojištění, lékaře nebo oddělení, kterému se budeme chtít svěřit do péče, jak si přes počítač dojednáváme termín návštěvy a stejnou cestou k nám budou přicházet výsledky; jak nacházíme odpovědi na otázky, které si klademe v souvislosti se svojí nemocí, jak s interaktivním programem konzultujeme své příznaky a dozvídáme se, kdy a jak si pomoci sami a kdy už je na čase vyhledat lékaře. Tisíc pacientů denně by bylo ušetřeno následků nevhodných kombinací léků, předepsaných lékaři, kteří o sobě vzájemně nevědí. Zatím si často ubližujeme nejen užíváním léků, které se spolu vzájemně perou, ale také nadměrnými dávkami jednoho léku vyráběného pod různými firemními názvy, který chroustáme v domnění, že bereme více účinných a rozdílných pilulek. Možnost sdílení informací mezi lékaři ušetří zbytečné opakování vyšetření a zkrátí cestu k diagnóze, ale opravdu kvalitativní skok pocítíme na cestách nebo při práci v zahraničí. Ať už vstoupíme kamkoli, bude nás provázet nejen informace o našem zdravotním stavu, ale i o tom, kdo a co za nás zaplatí. Univerzální dostupnost zdravotní péče v rámci EU je jednou z podmínek, které ovlivní přechod volného pohybu pracovních sil z deklarace v každodenní realitu. Čili, eHealth je i cestou k eVropanství.

MUDr. Pavel Vepřek
newsletter Občan v síti 5/2007, 23. 5. 2007
© sdružení Občan