Letošní rok byl ve znamení boje s covidem. I když ministerstvo zdravotnictví připravilo řadu novel a vyhlášek, např. novelu umožňující sestrám v domácí péči předepisovat některé zdravotnické pomůcky, novelu pro předepisování léčebného konopí na eRecept či schvalování úhrad léku z veřejného zdravotního pojištění hlavně na vzácná onemocnění se zohledněním dopadu na kvalitu života pacienta a jeho rodiny nebo novelu k odškodňování nezákonně sterilizovaných žen, v bilanci přijatých zákonných norem dominuje COVID‑19 a boj s ním.
Časem by se ho mohla týkat např. také vyhláška o odškodnění za povinná očkování vstupující nyní do připomínkového řízení. Covid zatím ve výčtu chybí, protože toto očkování má být povinné až od března příštího roku. Zeptali jsme se zdravotníků, expertů i politiků: Co se letos ve zdravotnictví povedlo a co byla nenaplněná příležitost.
MUDr. Pavel Vepřek
iniciativa Zdravotnictví 2.0
Zdravotnictví v letošním roce moderovala pandemie, sekundovaná volbami, takže na nějaké hlubší nebo méně populární změny nebylo ani pomyšlení. Z necovidové agendy stojí za zmínku novela zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, která, mimo jiné, nově definuje proces, kterým se bude lékům na vzácná onemocnění nastavovat úhrada z veřejného zdravotního pojištění. Také byl přijat dlouho očekávaný zákon č. 325/2021 Sb. o elektronizaci zdravotnictví, který je hodně ořezanou verzí původního zadání. Místo elektronizace zdravotnictví řeší jen technologickou platformu, na které by mělo být možné sdílet informace, až k elektronizaci zdravotnictví opravdu dojde.
Další vlny pandemie nachytaly vládu tradičně v nedbalkách a blízkost voleb se, stejně jako v loňském roce, odrazila v jejím vystupování a v načasování přijímaných opatření. Zatímco na vládní úrovni to skřípalo a očkovaných přibývalo méně, než bylo záhodno, tak nemocniční servis šlapal jak z partesu.
Čekal jsem, že první covidová vlna vyvolá razantní modernizaci hygienické služby, což jsem zatím nezaznamenal. Pandemie s volbami v zádech otevřela ruku páně a do zdravotnictví se nahrnulo nebývale hodně peněz ze státního rozpočtu a příjmy zdravotníků stouply více než kdykoli jindy. Byl by to důvod k radosti, kdyby navýšení prostředků bylo spojeno s modernizací zdravotního systému. To se však nestalo, a tak za navýšení mandatorních výdajů nereformovaného zdravotnictví budeme v příštích letech platit rychlým růstem deficitu veřejného zdravotního pojištění. Vydrancovaná státní kasa nebude mít kondici na jeho tradiční dorovnávání, a tak zřejmě na potřebné změny, pod tlakem nezbytnosti, nakonec dojde.
Celý článek na tribune.cz