Úhradová vyhláška vstoupila do našeho zdravotnictví v začátcích jeho transformace ze státního do veřejně-pojišťovenského jako nástroj, který učiní dohodu vzniklou v dohodovacím řízení obecně závazným předpisem. Ministerstvo dostalo možnost korigovat její znění pouze v případě, že by ohrožovalo veřejný zájem. Jak se brzy ukázalo, za veřejný zájem se dá vydávat cokoli, a tak v posledním desetiletí nepoškozovaly výstupy dohodovacího řízení veřejný zájem jen v prvním roce působení Adama Vojtěcha.
Média
Diagnóza: Pacient zmizel. Symbolem zdravotnictví jsou hádky o peníze
Text prof. MUDr. Josefa Veselky, jednoho z přednášejících na konferenci Zdravá populace aneb co by nemělo chybět ve volebních programech:
Pokud veřejnost nechce být věčným svědkem pouhého dohadování o přelévání peněz ve zdravotnictví a chce hezčí a efektivnější nemocnice i ambulance, musí tlačit na politické špičky, aby konečně přišly s reformou.
Tuhle válku vyhrajeme!
Za normálních časů bych své zamyšlení věnoval zajímavostem našeho zdravotnictví, ale dnešní doba má k normálu daleko. Covidová šlamastika nám pořádně pocuchala nervy, nabořila naše zavedené jistoty a mnohé z nás připravila o blízké či o zdraví. Ještě jsme se z toho nestačili vzpamatovat a už se na nás valí další pohroma.
Fórum: O prevenci mluví každý… a někdy nic víc
Covid, inflace, válka…
Poslední roky se s námi nemazlí. Covid nebývale zasáhl do našich životů a dal nám okusit, co znamená izolace, strach o zdraví a o život, svůj a svých blízkých. Navíc mnozí z nás nemohli dělat práci, kterou měli rádi a která je živila. K tomu jsme měli vládu, která se více řídila průzkumy veřejného mínění než vývojem epidemie, a tomu pak odpovídaly výsledky přijímaných opatření.
Jak se řídí české nemocnice?
Fórum: Co přinesl rok 2021 ve zdravotnictví?
Letošní rok byl ve znamení boje s covidem. I když ministerstvo zdravotnictví připravilo řadu novel a vyhlášek, např. novelu umožňující sestrám v domácí péči předepisovat některé zdravotnické pomůcky, novelu pro předepisování léčebného konopí na eRecept či schvalování úhrad léku z veřejného zdravotního pojištění hlavně na vzácná onemocnění se zohledněním dopadu na kvalitu života pacienta a jeho rodiny nebo novelu k odškodňování nezákonně sterilizovaných žen, v bilanci přijatých zákonných norem dominuje COVID‑19 a boj s ním.
Časem by se ho mohla týkat např. také vyhláška o odškodnění za povinná očkování vstupující nyní do připomínkového řízení. Covid zatím ve výčtu chybí, protože toto očkování má být povinné až od března příštího roku. Zeptali jsme se zdravotníků, expertů i politiků: Co se letos ve zdravotnictví povedlo a co byla nenaplněná příležitost.